Kommenteeri

Mis on CX?

Mida kujutab endast rattakross ehk CX?

Rattakross on intensiivne, lühikese kestusega sügistalvise rattasõiduvõistluse liik, mida sõidetakse kuni mõnekilomeetrisel, mitmeid erinevaid looduslikke ja tehislikke pinnavorme ning –katteid sisaldaval ringil. Rattakrossil on teatav sarnasus triatloniga - mõlemad nõuavad rohkem kui ühe spordiala valitsemist, rattakrossi puhul on nendeks siis rattasõit ning jooksmine.

 

Traditsiooniline CX hooaeg kestab septembri algusest veebruari lõpuni, kulmineerudes UCI CX MM-iga. Kuulsaimad CX kantsid Euroopas on Belgia, Holland, Prantsusmaa, Itaalia ja Tšehhi Vabariik, kuid hetkel teeb CX võidukäiku terves maailmas, Austraaliast Ameerikani.

 

CX rajad on tavaliselt 1-3 km pikkused ringid, segu asfalt- või kõvakattega teedest, muruväljakutest, treppidest, mudaväljadest ning liivaväljakutest. Lisaks võivad nad sisaldada teisi inimtekkelisi takistusi, mis sunnivad rattureid takistuste ületamiseks ratta seljast maha tulema ning neid koos rattaga joostes ületama. Osade takistuste puhul saavad osavamad rattavalitsejad neid ületada nendest üle hüpates. Nagu eelnevast jutust juba mõista võis, nõuab CX ratturitelt ülihead rattavalitsemist ning tugevat füüsist.

 

Enamus CX võistlusi kestab vahemikus 10 kuni 60 minutit, sõltuvalt võistlejate vanuseklassist ning rajast. Oma ülesehitusest tulenevalt on CX äärmiselt vaatemänguline võistlusala - rada on tavaliselt pakitud väiksele maa-alale, võistlejad mööduvad pealtvaatajatest mitmel korral isegi ühe ringi jooksul ning peavad kõiki oma erinevaid oskusi näitama. Lisa siia kellade ja viledega varustatud entusiastlikud pealtvaatajad, muda (mida tavaliselt peetakse CX sünonüümiks), kiire võistlustempo ning pidev võitlus rajal ning unikaalne ja haarav vaatemäng ongi sündinud.

Lisa kommentaar

Email again: